خانه / توسعه موبایل / برنامه نویسی اندروید

برنامه نویسی اندروید

برنامه نویسی اندروید - Android Programming

خوشبختانه شروع کار برای برنامه نویسی اندروید بسیار راحت است؛ حتی نیاز نیست که یک موبایل اندروید داشته باشید. فقط نیاز به یک کامپیوتر داشته باشد که SDK را بر روی آن نصب شده باشد. برای شروع آموزش برنامه نویسی اندروید با کداس همراه باشد.

معرفی Android

Android متن باز و سیستم عامل مبتنی بر لینوکس برای دستگاه های تلفن همراه مانند تلفن های هوشمند و تبلت ها می باشد. اندروید توسط Open Handset Alliance، به رهبری گوگل و دیگر شرکت ها توسعه داده شد.

اندروید یک روش یکپارچه جهت توسعه اپلیکیشن برای دستگاه های تلفن همراه ارائه می دهد که بدین معنا است توسعه دهندگان فقط باید اندروید را توسعه دهند و اپلیکیشن های آنان باید بر روی دستگاه های مختلفی که از Android پشتیبانی می کنند اجرا شوند.

اولین نسخه بتا کیت توسعه نرم افزار آندروید (SDK) توسط گوگل در سال 2007 منتشر شد درحالیکه اولین نسخه تجاری، اندروید 1.0، در سپتامبر 2008 منتشر شد.

در تاریخ 27 ژوئن 2012، در کنفرانس Google I / O، گوگل نسخه بعدی اندروید، 4.1 Jelly Bean را معرفی کرد. Jelly Bean یک آپدیت پیشرفته است که هدف اصلی آن بهبود رابط کاربری، هم از لحاظ قابلیت و هم عملکرد است.

کد منبع برای اندروید تحت مجوزهای نرم افزاری رایگان و متن باز در دسترس است. گوگل اکثر کدها را تحت نسخه 2.0 مجوز آپاچی و بقیه را، تغییرات Linux kernel، تحت مجوز نسخه 2 GNU General Public License منتشر می کند.

تاریخچه Android

اسامی کد اندروید از حرف A تا J متغیر است. برخی از آنها Aestro، Blender، Cupcake، Donut، Eclair، Honeycomb، Gingerbread، Froyo، Ice Cream Sandwitch، Jelly Bean، KitKat و Lollipop است.

در سال 2003، Android Incorporation در ابتدا توسط Andy Rubin در در پالو آلتو، کالیفرنیا، ایالات متحده تاسیس شد.

در 17 آگوست 2005، گوگل Android Incorporation را خریداری کرد. از آن زمان، آن را شرکت تابعه Google Incorporation می دانند.

کارمندان کلیدی Android Incorporation اندی روبین، ریچ مینر، کریس وایت و نیک سیرس هستند.
در اصل برای دوربین طراحی شده بود اما به خاطر بازار محدود دوربین، بعدا به طراحی گوشی های هوشمند شیفت داد.

Android نام مستعار اندی روبین است که توسط همکاران به خاطر عشق او به روبات ها داده شده است.
در سال 2007، گوگل توسعه سیستم عامل اندروید را اعلام کرد.

در سال 2008، HTC نخستین تلفن همراه اندروید را روانه بازار کرد.

Android چیست؟

اندروید یک سیستم عامل متن باز است که بر پایه لینوکس ساخته شده است و اکنون توسط گوگل پشتیبانی می شود و آخرین نسخه آن یعنی نسخه 8 سیستم عامل اندروید اوریو نام دارد.

چرا اندروید از محبوبیت بسزایی برخوردار است؟

 • متن باز
 • دارای جامعه وسیع و توسه دهندگان متعدد
 • مسبب افزایش بازاریابی
 • مسبب کاهش هزینه های توسعه
 • یکپارچه سازی inter app
 • دارای محیط غنی توسعه

توسعه اندروید

در اینجا یک لیست از زبان هایی است که می توان برای توسعه اندروید از آن استفاده کرد:

 • جاوا – زبان اولیه توسعه اندروید
 • Kotlin، زبان از JetBrains که اولین پشتیبانی را از گوگل دریافت کرد، در سال 2017 در Google I / O معرفی شد
 • C ++ – NDK برای کتابخانه ها، نه برنامه ها
 • پایتون، bash، و غیره – از طریق محیط اسکریپت نویسی
 • Corona- برای استفاده از فریمورک Corona SDK مناسب است. Corona یک SDK سطح بالا است که در زبان برنامه نویسی LUA ساخته شده است. یادگیری LUA خیلی ساده تر از جاوا می باشد و SDK مقدار زیادی از مشکلات توسعه برنامه اندرویدی را رفع کرده است.
 • تکنولوژی Phonegap / Cardova – که از HTML 5، جاوااسکریپت، CSS استفاده می کند.
 • تکنولوژی Xamarin – که از سی شارپ استفاده می کند و mono برای آن استفاده می شود. MonoTouch و Mono for Android پیاده سازی های cross-platform زیرساخت زبان مشترک (CLI) و ویژگی های زبان مشترک می باشند.

برنامه نویسی سیستم عامل اندروید

سیستم عامل اندروید یک سیستم عامل متن باز است. این یعنی برنامه نویسان می توانند این سیستم عامل را به هر نحوی که بخواهند سفارشی کنند. در برنامه نویسی اندروید شما محدود نیستید و به هر نحوی که بخواید می توانید برنامه خود را بنویسید.

زبان برنامه نویسی اندروید

زبان اصلی برنامه نویسی سیستم عامل اندروید جاوا است. شما برای آنکه بتوانید یک اپلیکیشن برای این سیستم عامل تولید کنید، باید شروع به یادگیری زبان جاوا بپردازید، همچنین برای طراحی ظاهر اپلیکیشن های اندروید باید از زبان Xml که یک زبان ساده و بیشتر شبیه Html است، استفاده کنید. در برنامه نویسی اندروید ما دو نوع برنامه نویسی داریم، نوع اول برنامه نویسی Native و نوع دوم برنامه نویسی Hybrid است.

حدود 70 درصد از گوشی های هوشمند دنیا از سیستم عامل اندروید استفاده می کنند. تعداد برنامه نویسان اندروید در سراسر دنیا به چند میلیون نفر می رسد و از دارای جامعه بسیار قوی است و به همین دلیل دارای پشتیبانی بسیار قوی می باشد.

برنامه نویسی Native

در این روش از برنامه نویسی، ما از زبان اصلی برنامه نویسی برای اندروید یعنی جاوا استفاده می کنیم. در حقیقیت، برنامه نویسی نیتیو اصلی ترین روش برنامه نویسی اندروید است که برنامه های تولید شده در این روش دارای سرعت فوق العاده بالا، کاربرد بهتر و … می باشند. در این روش برنامه ویس اجازه دسترسی به تمام امکانات سیستم عامل را دارد.

برنامه نویسی Hybrid

Hybrid (هیبرید) یکی دیگر از روش های برنامه نویسی موبایل می باشد که فقط مختص سیستم عامل اندروید نیست. این یعنی اینکه شما در این روش یک بار برنامه ای را می نویسید و می توانید از آن برای سیستم عامل های مختلف خروجی بگیرید که به این روش نیز روش کراس پلتفرم می گویند.

روش برنامه نویسی Hybrid مناسب برای برنامه نویسان حوزه وب می باشد، کسانی که قصد دارند تا به جز برنامه نویسی وب به برنامه نویسی موبایل نیز بپردازند.

زبان برنامه نویسی این روش Html Css Javascript است و برای همین است که می گوییم این روش مناسب برای برنامه نویسان وب می باشد. از مزایا روش Hybrid می توان به نوشتن یک بار کد و استفاده از آن در بستر های مختلف اشاره کرد.

API level چیست؟

API Level یک عدد صحیح است که به صورت منحصربفرد نسخه API فریمورک شناسایی می کند که توسط نسخه پلتفرم اندروید ارائه می شود. مانند: نسخه پلتفرم: Android 6.0 . API Level: 23.

فریمورک های Cross-platform اندروید برای توسعه موبایل

 • Corona SDK
 • Xamarin
 • Appcelerator Titanium
 • TheAppBuilder
 • PhoneGap
 • NativeScript
 • React Native
 • Appcelerator
 • Basic4Android
 • Dojo Mobile
 • ReactiveX
 • Realm
 • Kendo UI
 • Mobile Angular UI
 • Onsen UI
 • AppGyver
 • Touchstone JS
 • Cordova
 • Ionic
 • jQuery Mobile
 • Sencha Touch

در توسعه اپلیکیشن موبایل می توان از تکنولوژی های مختلفی هم برای نیتیو و هم هیبرید مانند React Native، زامارین، Cordova، jQuery Mobile، Kendo UI Ionic و Native Script و غیره استفاده کرد. برای درک بهتر این موضوع به مقاله مقایسه اپلیکیشن های Native اندروید و آی او اس با React Native، Ionic و Native Script مراجعه کنید.

حال با کداس همراه باشد و آموزش‌های مربوط به برنامه نویسی اندروید را به شرح زیر دنبال نمایید:

آموزش برنامه نویسی اندروید (۱۲) – ساخت پروژه اپلیکیشن اندروید

آموزش برنامه نویسی اندروید (12) - ساخت پروژه اپلیکیشن اندروید

با سلام خدمت دوستان عزیز. با جلسه یازدهم اندروید در خدمتتون هستم. میخواهیم این جلسه به دو تا کار کاربردی دراندروید بپردازیم. اول از همه کاری که جلسه قبل مطرح کردم رو کامل میکنیم. قرار بود در ساخت پروژه اپلیکیشن اندروید اندروید یک تقویم فارسی بذاریم توی صفحه. موضوع اول: …

ادامه نوشته »

آموزش برنامه نویسی اندروید (۱۱) – ساخت پروژه

آموزش برنامه نویسی اندروید (11) - ساخت پروژه

با سلام با قسمت  دهم از آموزش اندروید در خدمتتون هستم. در این قسمت به ادامه ساخت پروژه خواهیم پرداخت. در جلسه قبل تا اینجا پیش رفتیم که با ابزارهای editText و TextView و همچنین RadioButton آشنا شدیم. از صفحه ثبت نامی که برای کاربر درست کردیم دوتا بخشش میمونه. …

ادامه نوشته »

آموزش برنامه نویسی اندروید (۱۰) – ابزارهای طراحی صفحه

آموزش برنامه نویسی اندروید (10) - ابزارهای طراحی صفحه

با سلام با جلسه دهم آموزش اندروید در خدمتتان هستم. جلسه قبل ساخت نرم افزار را کمی جلو بردیم و یک سری نکات اولیه را در شروع ساخت برنامه به شما گفتم. این جلسه میخوام راجع به ابزارهای طراحی صفحه مختلف حرف بزنیم  و صفحه های پروژه را میسازیم. اما …

ادامه نوشته »

آموزش برنامه نویسی اندروید (۹) – دیزاین صفحات تکمیلی

آموزش برنامه نویسی اندروید (9) - دیزاین صفحات تکمیلی

با سلام با جلسه نهم آموزش اندروید در خدمتتون هستم. این جلسه به ادامه پروزه قبل میپردازیم. من دیزاین صفحات برنامه رو بصورت زیر تغییر دادم.. کار خاصی هم نکردم عکسارو عوض کردم فقط و به دکمه­ هام یه مقدار  margin  دادم تا از هم فاصله بگیرن. خب حالا بریم …

ادامه نوشته »

آموزش برنامه نویسی اندروید (۸) – دیزاین صفحات

آموزش برنامه نویسی اندروید (8) - دیزاین صفحات

سلام.  جلسه قبل با یک سری از مفاهیم مهم در جاوا آشنا شدیم و سپس به یک سری نکات در مورد دیزاین نرم افزارهای اندروید پرداختیم و margin و padding را یاد گرفتیم. در این جلسه میخوام اول دیزاین جلسه قبل را به شما یاد بدم بعد بریم سراغ یک …

ادامه نوشته »

آموزش برنامه نویسی اندروید (۷) – نکات جاوا

آموزش برنامه نویسی اندروید (7) - نکات جاوا

جلسه قبل با یک سری از مفاهیم مهم در جاوا آشنا شدیم و سپس به یک سری نکات جاوا در مورد دیزاین نرم افزارهای اندروید پرداختیم. این جلسه طبق روال چند جلسه قبل یکی دو نکته از جاوا رو خواهیم داشت و بعد از آن دوباره وارد مبحث اندروید میشویم. …

ادامه نوشته »

آموزش برنامه نویسی اندروید (۶) – انواع لایه ها Layout

آموزش برنامه نویسی اندروید (6) - انواع لایه ها Layouts

با مفهوم layout آشنا شدیم حالا میخوام دو نوع layout مهم و کاربردی رو بهتون توضیح بدم. Linear Layout این layout به صورت پیشفرض وقتی یک صفحه جدید در intellij میسازید هست. بصورت زیر: که همونطور که میبینید و توضیحات فایل­های xml رو بهتون داده بودم این تگ LinearLayout الان …

ادامه نوشته »

آموزش برنامه نویسی اندروید – معرفی انواع layout در اندروید

آموزش برنامه نویسی اندروید -- 6 معرفی انواع layout در اندروید

در بخش قبل تمرینی از برنامه نویسی اندروید را حل کردیم. در این بخش به معرفی انواع layout در اندروید خواهیم پرداخت؛ با کداس همراه باشید. انواع layout در اندروید دو نوع layout در اندروید به صورت کاربردی و مهم هستند: Linear Layout این layout در اندروید به صورت پیشفرض …

ادامه نوشته »

آموزش برنامه نویسی اندروید (۵) – حل تمرین برنامه نویسی اندروید

آموزش برنامه نویسی اندروید - بخش 5 -حل تمرین

خب جلسه پیش یک تمرین دادم . این جلسه می‌خواهم آن تمرین برنامه نویسی اندروید را حل کنم تا در خلال حل این تمرین، یک سری نکات مهم و مفاهیم جدید را دریابیم. بنابراین با کداس همراه باشید. تا اینجا رفتیم که یک layout ساختیم و یک عکس گذاشتیم داخلش …

ادامه نوشته »

آموزش برنامه نویسی اندروید (۴) – متغیرها و توابع جاوا

آموزش برنامه نویسی اندروید - 4 - متغیرها و توابع جاوا

در جلسه سوم آموزش برنامه نویسی اندروید شروع به کدنویسی در اینتلیجی کردیم و یک توضیح کلی راجع به توابع و.. دادیم و یک مثال هم تست کردیم و با صدا زدن Toast یک پیام نمایش دادیم که اگر به خاطر داشته باشید سه پارامتر به عنوان ورودی نیز داشت. …

ادامه نوشته »